Als ondernemer met een leaseauto of als leaserijder sta je er niet dagelijks bij stil, maar de fiscale regels rondom auto’s veranderen met regelmaat. Onze overheid heeft in het Belastingplan 2026 diverse voorstellen gedaan die ook voor (lease)rijders en hun werkgevers belangrijk zijn. Hieronder zetten we de belangrijkste wijzigingen op een rij.

Wat zijn de belangrijkste maatregelen?

Op basis van de officiële informatie: Rijksoverheid

  1. Accijns op brandstof

    • De huidige accijnsverlaging op benzine, diesel en LPG wordt verlengd tot 31 december 2026.

    • In 2026 wordt geen inflatiecorrectie toegepast op de brandstof-accijns: het tarief blijft gelijk aan 2025.
      → Voor lease: lagere brandstofkosten blijven mogelijk, dus goed nieuws als je rijdt op benzine/diesel.
      → Let op: dit is een tijdelijke steunmaatregel, dus niet iets om als vaste zekerheid te zien.

  2. Aanschafbelasting (bpm) voor emissievrije bijzondere auto’s en motoren

    • De lagere bpm voor emissievrije bijzondere voertuigen (zoals campers, rolstoel-busjes) en emissievrije motoren blijft na 1 januari 2026 gehandhaafd.

    • Voor gewone emissievrije personenauto’s geldt al sinds 1 januari 2025 een vaste lagere bpm (€ 667) — dit wordt voorgesteld door te trekken tot 2030.
      → Voor jou als ondernemer/wekgever: een emissievrije leaseauto blijft fiscaal aantrekkelijk, vooral wanneer je bijzondere type voertuigen overweegt.

  3. Aanpassing bpm voor brandstofauto’s (benzine/diesel/plug-in)

    • Voor de jaren 2026-2028 stelt het kabinet voor dat:

      • de CO₂-schijfgrenzen van de bpm omlaag gaan (auto’s vallen sneller in een hogere schijf).

      • het belastingtarief omhoog gaat.

      • de dieseltoeslag en plug-in hybride toeslag omhoog gaan.
        → Voor brandstof- of plug-in auto's betekent dit: je moet rekening houden met hogere aanschafbelasting (en dus mogelijk hogere leasetermijnen) vanaf 2026.
        → Risico: de kostprijs van leaseauto’s op brandstof/plug-in zal stijgen, wat je marge of aantrekkelijkheid kan beïnvloeden.

  4. Motorrijtuigenbelasting (mrb / wegenbelasting) voor emissievrije personenauto’s

    • Emissievrije personenauto’s krijgen korting op de mrb. Tot en met 2029 is dat 25 %, maar in de periode 2026-2028 wordt voorgesteld de korting te verhogen naar 30 %.

    • Vanaf 2030 vervalt de korting volledig.
      → Voordeel: als je leaset of bezit een emissievrije auto, profiteer je vanaf 2026 van iets lagere vaste lasten.
      → Maar: dit is tijdelijk — houd rekening met het moment waarop de korting vervalt of verandert.

EV’s in 2026: fiscaal voordelig, maar tijdelijk

Leaserijders en werkgevers profiteren volgend jaar nog van lagere vaste lasten met een emissievrije auto. De mrb‑korting stijgt tijdelijk naar 30 % en de bpm blijft laag. Vanaf 2030 vervalt de korting, dus op korte termijn is een EV fiscaal extra aantrekkelijk.

Nb. Status wetsvoorstellen

Deze maatregelen zijn nog voorstellen; de Tweede en Eerste Kamer moeten goedkeuren (“stemmen in november/december”). 
→ Belangrijk: er kan nog iets wijzigen — houd de ontwikkelingen in de gaten.

Ook interessant:
Lees meer over: de bijtelling in 2026 en de invoering van de pseudo eindheffing per 2027.


Disclaimer:
LeaseOvernemen.nl is een online marktplaats op het gebied van zakelijke leasecontracten en leaseoccasions. De op of via deze internetsite aangeboden informatie is alleen bedoeld voor algemene doeleinden en behelst geen financieel advies.
Heb je hulp nodig bij het maken van keuzes omtrend financiering en lease? Raadpleeg dan je financieel adviseur.